حفظ انرژی با شیشه های دو جداره

شیشه دو جداره به دلیل حفظ انرژی حرارتی و برودتی داخل، تجاری و … به جهت کاهش آلودگی در پنجره ساختمان بیمارستانها، کتابخانه­ ها، موزه ها و ساختمان­های حاشیه خیابان­های پر تردد و یا نزدیک فرودگاه­ های کاربرد وسیع دارد. همچنین برای ایمنی و آسایش بیشتر، پنجره ­های وسایل نقلیه عمومی مانند واگن­های قطار و اتوبوس­های بین شهری نیز به شیشه­ های دوجداره به ویژه در پنجره ساختمان­ ها برتری­ های انکار ناپذیری دارد، از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود:

1-  حفظ انرژی و حفاظت محیط زیست:

مقایسه ضریب انتقال حرارت( K) برای شیشه­ های مختلف که در پنجره ساختمان­ ها استفاده می شوند و همچنین میزان مصرف سوخت سالانه که تولید کننده پازهای زیان­ آور برای محیط زیست مانند CO2 ، SO2 می­باشد. مبین این واقعیت است که استفاده از شیشه ­های دوجداره در ساختمان­ها تا چه اندازه اهمیت دارد. میزان صرفه جویی سوخت با یک آپارتمان مسکونی که حدود سی متر مربع پنجره داشته و در آنها از شیشه دو جداره با گاز آرگون استفاده شده باشد، سالانه 1500 لیتر می­باشد که در این حالت گازهای آلاینده نیز تا حدود 70% کاهش می­یابد.

نوع شیشه( ضخامت 4 میلیمتر)

فاصله بین دو لایه

گاز بین دو لایه

ضریب انتقال حرارت(K)

میزان سوخت

یک لایه

5/2

63

دو لایه ساده

6 میلیمتر

هوا

2/5

31

دو لایه، یک لایه رفلکس

6 میلیمتر

هوا

¼

17

دو لایه ساده

12 تا 16 میلیمتر

هوا

¼

17

دو لایه ساده

12 تا 16 میلیمتر

آرگون

1/1

13

دو لایه ساده

12 تا 16 میلیمتر

کریپتون

1

12

دو لایه ساده

12 تا 16 میلیمتر

زنون

0/9

11

توضیحات: در این جدول، K بر حسب : وات / متر مربع-درجه کلوین؛ و مصرف سوخت بر حسب: لیتر در سال/ مترمربع پنجره؛ می باشد.

2-  کاهش آلودگی صوتی:

 متوسط تقریبی شدت سر و صدا در شهرهای بزرگ در حدود 65 تا 70 دسی­بل می­باشد. این در حالی است که شدت صوت مجاز برای بیمارستان­ها و محیط­ هایی از این دست، حداکثر 38 دسی­بل می­باشد. با توجه به جدول مقابل مشخص می­گردد در پنجره این اماکن لزوما باید از شیشه ­های دو جداره استفاده شود.

نوع شیشه( ضخامت 4 میلیمتر)

فاصله بین دو لایه

گاز بین دو لایه

میزان کاهش صدا( دسی بل)

یک لایه

24

یک لایه

12 میلیمتر

هوا

33

دو لایه

12 میلیمتر

گاز بی اثر

35

دو لایه

18 میلیمتر

گاز بی اثر

48

3-  استفاده بهینه از نور روز و کنترل انرژی:

 در مناطق گرمسیر با استفاده مناسب از شیشه های رنگی و رفلکتیو در پنجره­ های دوجداره می­توان میزان عبور نور ورودی ( Transmitance) را به دلخواه از حدود 8 تا 76 درصد نور تابیده شده کنترل نموده و انتقال انرژی از خارج به داخل نیز می تواند از 25% تا حدود 61% کل انرژی تغییر نماید. همچنین برای مناطق سردسیر می­توان با استفاده از یک لایه شیشه پوشش دار Low-e انرژی داخل را نیز حفظ نمود.

 

جهت کسب هر گونه اطلاعات بیشتر در این زمینه میتوانید با متخصصین ما حاصل فرمائید.

اسکرول به بالا