انواع شیشه ها و نحوه انتقال انرژی آنها به صورت کیفی

با توجه به اینکه 80% از انتقال حرارت، صدا و .. از طریق شیشه صورت می گیرد، انتخاب شیشه مناسب برای پنجره بسیار مهم است و ایزولاسیون کامل در صورتی ممکن است که شیشه مناسبی انتخاب شود. از میان شیشه های مختلف، پنج شیشه کاربردی تر محسوب می شود که برخی از مزایا و معایب آن در جدول زیر، نوشته شده است.

نوع شیشه

مزایا

محدودیت ها

1-    شیشه فلوت(Float):

این نوع شیشه، نام خود را از روش تولید خود یعنی روش فلوت دریافت می کند. در این روش یک ورق شیشه ای به دفعات از روی حمام قلع مذاب عبور داده می شود این روش ضخامتی یکنواخت و سطحی شفاف به شیشه می دهد.

در این روش شیشه ای شفاف تولید می شود که می توان از آن شیشه رفلکس، رنگ سایه دار یا شیشه های مقاوم ساخت.

این شیشه ها، گونه پیشرفته ای نظیر محافظ عایق ندارند و لذا در ورودی های حساس ضعیف عمل کرده و راحت شکسته می شود.

2-    شیشه­ های دوجداره (Double Glass):

شیشه های دو جداره ، مجموعه ای از دو شیشه بوده که بین آن ها یک قطعه فاصله دهنده آلومینیومی قرار دارد. این دو شیشه با فاصله هوایی از یکدیگر قرار دارند و کاملا بسته و عایق بندی شده اند. فضای بین دو شیشه پر از هوای خشک بوده که موجب بهبود عایق بندی می شود.

این شیشه ها موجب افزایش عایق بندی شده و لذا در برابر جابجایی هوا و صدا عایق است. با استفاده از این شیشه ها نیاز به تهویه هوا کمتر شده و از ورود صداهای خارجی نظیر ترافیک، هواپیما و … به داخل ساختمان جلوگیری می شود. این شیشه ها امنیت را نیز افزایش می دهند.

در صورت شکست، کل واحد دو جداره باید جایگزین شود.

3-    شیشه­ های رفلکتیو (Reflective Glass):

نشاندن یک لایه نازک فلزی بر روی شیشه­ های فلوت، شیشه بازتابنده یا رفلکتیو می سازد. لایه مخصوص فلزی پدیده آیینه ­ای در شیشه ایجاد می­نماید و لذا فضای داخلی قابل مشاهده نیست.

این شیشه­ ها اثر نور و حرارت حاصل از اشعه خورشید را کاهش می دهند و لذا موجب بهبود تهویه هوا می شوند. شیشه های مزبور برای اتاق هایی که در مجاورت نور خورشید قرار دارند، ایده­ آل بوده و در حالی که طی روز دید به درون اتاق غیر ممکن است، به راحتی می توان از داخل اتاق  بیرون را تماشا کرد.

پس از تاریکی هوا، به راحتی می توان از بیرون داخل اتاق یا ساختمان را نظاره کرد و لذا این پنجره ها در شب نیاز به کرکره یا پرده خواهند داشت.

4-    شیشه سخت شده (Thoughened Glass):

این شیشه توسط عملیات خاصی بر روی شیشه های فلوت معمولی تولید می شود. این عملیات شامل رساندن شیشه به درجه حرارت بالا ( حدود 620 درجه) و نرم کردن آن و سپس سرد کردن خمیره ی شیشه با سرعت زیاد است.

این شیشه­ ها 4-5 برابر مستحکم تر از شیشه ­های فلوت معمولی می باشند لذا امنیت بالایی را برای پنجره ها ایجاد می کنند.

فرآیند سخت سازی شیشه برگشت ناپذیر است و نمی توان شیشه سخت شده را به حالت اول بازگرداند چراکه تخریب می گردد.

5-    شیشه لمینت یا چندلایه (Laminated Glass):

شیشه­ های چندلایه، شامل دو یا چند لایه شیشه بوده که توسط لایه های میانی سخت و بادوام پلاستیکی پلی وینیل بوتیرالی(PVB) به یکدیگر متصل می شوند. هنگامی که این شیشه ها در اثر ضربه شکسته می شوند، بر روی قاب باقی مانده و ترک های متعدد در آنها مشخص می کردد و لذا صدمه ناشی از گوشه های نیز کم می شود. در این شیشه ها می توان تعداد لایه ها PVB  و ضخامت آن­ها در صورت نیاز افزایش داد.

این شیشه ها دارای ایمنی بالا بوده و در زمان شکست، امنیت بالایی را فراهم می کند چرا که در قاب خود ثابت می مانند. این شیشه ها عایق مناسبی در برابر صدا بوده چراکه لایه PVB به کار رفته در آنها( میان لایه­ های PVB) خاصیت خفه سازی صدا را دارند.

این شیشه­ ها به اندازه کافی شفاف نبوده که کاربرد آنها را محدود می سازد. برای مثال در ساختمان­ ها و هتل­ هایی که نما حائز اهمیت است، استفاده نمی شوند.

کاربرد این شیشه­ ها بنا بر نیاز به نوع عایق بندی حرارتی ، صوتی و امنیت، در مکان­های مختلف، تفاوت دارد و از هر نوع در جای بخصوصی استفاده می شود. برای مثال شیشه­ ای که در یک ساختمان تجاری در محله شلوغ شهر به کار می رود، با شیشه ای که در یک هتل در کنار دریا استفاده می شود، متفاوت خواهد بود. در جدول زیر، خواص حرارتی، صوتی و امنیتی شیشه­ های مختلف با هم مقایسه شده اند:

کاربرد

عایق حرارتی

عایق صوتی

امنیت

نوع شیشه

نور مستقیم خورشید

نور غیر مستقیم خورشید

شدت پایین

شدت بالا

 

شیشه عادی ( فلوت یا آنیل شده)

*

 

*

  

شیشه رنگ سایه­ دار ( رنگی)

**

 

*

  

شیشه رفلکس

***

**

*

*

 

شیشه دوجداره

 

*

  

شیشه سه جداره

***

**

**

 

شیشه چندلایه ­ای

*

**

***

***

***

شیشه سخت شده

*

 

*

 

**

خوب: *

بسیار خوب: **

عالی: ***

انتخاب قاب مناسب برای شیشه نیز بسیار حائز اهمیت است. قاب مناسب هر شیشه می تواند آلومینیومی، UPVC، چوبی و یا آهنی باشد که گاهی نوع شیشه محدودیت­ هایی را برای انتخاب نوع قاب و بالعکس ایجاد می­نماید.

جهت کسب هر گونه اطلاعات بیشتر در این زمینه میتوانید با متخصصین ما تماس حاصل فرمائید.

اسکرول به بالا